Jdi na obsah Jdi na menu
 


Buddhijóga (přednáška)

27. 11. 2019

kim.jpg

 

 

Buddhijóga

(přednáška)

Na takových speciálních místech síly, jako je toto, je snadné pochopit, co je to buddhi, pokud se konkrétně pocítíme ve stavu buddhi.

Vysvětleme si význam tohoto termínu. Existuje slovo dživa – a existuje buddhi (boddhi, bodhi). V čem je zde rozdíl? Vždyť obě tato slova můžeme přeložit jako duše, individuální vědomí. Ale dživa je duše v obvyklém smyslu toho slova. Dživy mají jak rostliny, tak i zvířata a lidé. Ale buddhi je jmenovitě duše už rozvinutá speciálními technikami duchovní práce, která svými rozměry značně převyšuje lidské tělo.

Existuje také termín Buddhijóga. Jsou to odpovídající znalosti a souhrn meditačních technik, umožňujících se rozvíjet jako buddhi. Je to nejvyšší stupeň psychoenergetické linie rozvoje vědomí na Cestě jógy.

Termín buddhijóga se v nám známých literárních zdrojích objevil poprvé v Bhagavadgítě. Krišna mimo jiné řekl: "Jim (tj. moudrým) – vždy naplněným láskou – Já daruji buddhijógu, jejíž prostřednictvím Mne dosahují! Touto pomocí rozptyluji a odháním tmu bloudění od jejich Átmanů světlem poznání." (Toto je citát z 10. kapitoly Bhagavadgíty).

Avšak tyto vědomosti nejvyšší úrovně existovaly na Zemi vždy – v Atlantidě, ve starověké Číně, i v dalších zemích, třebaže nebyly obecně dostupné. S informacemi o tom se můžete seznámit v naší knize Klasika duchovní filozofie a současnost.

Avšak, kdo je to Buddha? Vždyť tato slova – buddhi a Buddha – mají zjevně stejný původ.

Buddha – to je Buddhi, rozvinutá do úplné Dokonalosti.

Jak je možné dospět do stavu Buddhy metodami buddhijógy? A z čeho se skládá buddhi? A jak ji pěstovat?

Základ buddhi tvoří rozvinuté duchovní srdce. To začíná růst – buď za příznivých podmínek obyčejného sattvického života, nebo s použitím speciálních "pomocných" technik duchovní práce – z hrudní čakry anáhaty, a poté značně převyšuje rozměry našich materiálních těl.

Ale také i všechno cenné, co jsme nashromáždili v dalších strukturách organizmu (tj. vyjma čakru anáhatu) se také připojuje k rostoucímu duchovnímu srdci, vlévaje se do něho; k tomu se používají speciální techniky buddhijógy. Buddhi, zformovanou takovým způsobem ještě nazývají dharmakájou – "tělem Cesty".

Je důležité mít na paměti, že člověk je duše, vědomí, a vůbec ne materiální tělo. Tělo je jen dočasná schránka člověka, určená k procházení momentální etapy evolučního vývoje. A my můžeme konkrétně být buď maličkými dušemi – anebo velkými dušemi, směřujícími k Dokonalosti.

Následující velkou etapou růstu buddhi je dosažení zjemnělosti, vlastní Prvotnímu Vědomí (tj. Stvořiteli, Bohu Otci), a upevnění ("krystalizace") se v ní. Takoví Lidé jsou nazýváni Mahátmy (Maháátmany) nebo Buddhisattvy (Boddhisattvy, Bodhisatvy). Prvotní Vědomí vypadá jako nejjemnější Jasné Světlo, a stejné vlastnosti mají Mahátmové-Buddhisattvové. Proto se Jim také říká Osvícení, tj. skládající se z Božského Světla.

Ale, aby se člověk mohl stát Buddhou, musí se také naučit vcházet do Splynutí s Prvotním Vědomím, vlévat se do Něho a rozplývat se v Něm. To se nazývá Nirvánou – stavem, kdy je nižší "já" člověka zničeno, "spáleno".

* * *

Tudíž, nejdůležitějšími směry buddhijógy jsou a) růst duchovního srdce, b) zjemnění vědomí a c) osvojení metod splynutí s Prvotním Vědomím.

Ovládnutí těchto tří směrů práce v rámcích buddhijógy nám zajišťuje možnost vejití do stavu Nirvány.

Termín Nirvána, bohužel, správně chápou zdaleka ne všichni. Existuje například názor, že je to úplné a závěrečné vymizení individuality. Ne, to není správné. Zmizí pouze nižší "já", předtím "zahnízděné" v hlavové čakře ádžně. Ale zato se získává "Já" Vyšší – je to"Já", Které je vlastní Prvotnímu Vědomí. A taková Božská Individualita Se pak může znovu projevovat ve světě vtělených duší – jako Božský Učitel, Představitel Prvotního Vědomí, Svatého Ducha.

To, co jsem teď uvedl bylo při našich besedách jasně potvrzeno Zakladatelem buddhizmu Gautamou Buddhou, Který vůbec navždy nezmizel a nepřestal existovat, ale je možné Ho pozorovat, objímat, rozmlouvat s Ním, vcházet do Splynutí s Ním. Naše besedy s Ním byly, mimochodem, publikovány v knize  Классика духовной философии и современность (Klasika duchovní filozofie a současnost).

* * *

Jaké jsou podmínky a omezení pro náš postup na Cestě k Dokonalosti? A jaké další – menší – krůčky je na ní třeba zdůraznit?

Podrobně jsme to probírali v této a v mnohých dalších knihách (především v Ekopsychologii), a ve filmových přednáškách. Proto se teď omezím jen na krátký výčet.

Především musí člověk, usilující o duchovní vzestup, nastudovat a přijmout teorii duchovního rozvoje, včetně jejího základu – etiky vzájemných vztahů s druhými lidmi, se všemi dalšími bytostmi a s Bohem.

Právě tak důležité je znát Cíl jakéhokoliv našeho duchovního usilování, a tímto Cílem je Bůh v aspektu Prvotního Vědomí, Stvořitele. Proto musíme mít představu o tom, co je to Bůh a kde Ho hledat. Jinak se stává to, co často můžeme pozorovat v různých sektách a ezoterických kroužcích: přešlapování na místě nebo chození kolem dokola, což Apoštol Filip ve Svém Evangeliu srovnával s činností osla, otáčejícího žernovem: celý den šel, ale stejně se večer zastavil na tom samém místě...

Je důležité si uvědomit, že zdaleka ne všichni dobří lidé jsou schopni pochopit to, co teď bylo uvedeno: oni jsou ještě z evolučního hlediska příliš mladé duše. Pro ně je ještě brzy. Ať zatím radši rostou v obyčejné světské činnosti, a snaží se obohatit různorodými prospěšnými znalostmi, pomáhat všem ve všem dobrém, a snažit se nikomu ničím zbytečně nezpůsobit ani tu nejmenší škodu.

Nikomu také neuškodí, když si začne rozvíjet duchovní srdce; ale naopak – přinese mu to ohromný užitek!

Následující stupeň, který už zdaleka není vhodný pro všechny, je používání metod rádžajógy pro následné očištění a rozvíjení základních energostruktur svého organizmu. Tímto způsobem se můžeme zejména zbavit spousty chronických onemocnění. Ale tím nejdůležitějším je, že bez dosažení bioenergetické čistoty ve svém těle nemáme možnost pokračovat ve zjemňování vědomí. (Ale kvantitativní růst vědomí, přivyklého na své hrubé emoční stavy – to je cesta na opačnou stranu od Stvořitele: do pekla).

A co dále – úspěšný duchovní praktikant získává možnost rychlého postupu po Přímé Cestě ke svému Cíli. Tato cesta, obecně řečeno, spočívá jmenovitě v kvalitativním a kvantitativním rozvoji sebe jako duchovního srdce – až do Splynutí se "Srdcem Absolutna", Jakým je Prvotní Vědomí.

A vynasnažme se uvidět, že se Bůh po celou historii lidstva na Zemi snažil lidem objasnit právě tohle. Učili to a stále to učí Božští Učitelé Atlantidy, Pythagoras, Chuang-Di, Lao C', Krišna, Gautama Buddha, Ježíš Kristus, Bábadží z Haidakhanu, Satja Sáí... Avšak přesto si lidé vymýšlejí svoje vlastní varianty náboženství a vytvářejí různé sekty, ve kterých je Boží Učení překrucováno někdy až do protikladu...

Ale my začněme studovat a plnit to, co nám ukládá Bůh!