Jdi na obsah Jdi na menu
 


021-Lidská morálka — a pohled ze strany Boha

11. 6. 2012

 

 

Lidská morálka — a pohled ze strany Boha

 

 

 

Když jsme vláčkem projížděli podél velkého močálu, skoro už zasypaného průmyslovým odpadem, nad kterým kroužila hejna ptáků, Vladimír nás na to upozornil:

— Proč se tady shromáždilo takové množství ptáků různého druhu? Byla tu místa hnízdění jejich rodičů, tak jako mnoha předcházejících pokolení. Existuje takový zajímavý jev, prozkoumaný zoology: vtištění místa svého narození — aby se zvířata mohla po sezónních nebo jiných migracích vracet kvůli rozmnožování právě na ně. To se týká jak ptáků, tak i ryb, vodních savců, i různých bezobratlých. K čemu to potřebují? Aby měli co největší pravděpodobnost najít partnery pro rozmnožování. To je nezbytné pro udržování existence každého výchozího biologického druhu. Přičemž všichni plnohodnotní, to znamená, nejzdravější jedinci, někdy překonávají vzdálenosti tisíců kilometrů, aby našli ten konkrétní maličký kousíček souše, řeky nebo moře! Ptáci se přitom orientují podle magnetického pole Země, ryby — také i podle nejjemnějších odstínů chemického složení vody. A ti jedinci, kteří toho nejsou schopni z důvodu té či oné svojí méněcennosti, ti přicházejí o příležitost najít velké množství potenciálních sexuálních partnerů. Ale ani potom nejsou úplně zbaveni možnosti zanechat potomstvo: když doletí nebo doplavou někam jinam, to znamená, když jednoduše zabloudí, mohou na těch nových místech najít právě takové zabloudivší jedince. Tak mohou vznikat nová ohniska rozšíření uvedeného druhu.

— Proto, — pokračoval Vladimír, — pokud zvířata najednou, poté, co se vrátila zdaleka, zjistí, že je jejich ekosystém narušen, jejich místo rozmnožování zmizelo nebo není možné se na ně dostat, je to pro ně velice traumatické. Představme si sami sebe na jejich místě: vracím se domů po dlouhém putování — ale domov už neexistuje…

Chviličku se odmlčel, aby nám dal čas o tom popřemýšlet, a potom znovu pokračoval:

— Toto téma můžeme prozkoumat ještě z jiného úhlu pohledu. Vzpomínám si, že ještě v dětství, na školních hodinách biologie, nás učili, že blízce příbuzná křížení jsou nepřípustná! Jsou prý nebezpečná! Rodí se z nich méněcenné potomstvo! Dokonce i v celé živočišné říši se nic takového neděje! Ale to, jak vidíme, se ukazuje být naprostou lží: v celé živočišné říši převládají právě blízce příbuzná křížení! A vzdáleně příbuzná křížení jsou údělem méněcenných.

Já teď vůbec nehlásám incest mezi lidmi (to znamená, sexuální kontakty s blízkými příbuznými). Ale vždyť existuje jeho zákaz nejen ve «společenské morálce», ale i v zákonodárství některých zemí! A dále ať každý přemýšlí sám: nakolik je oprávněn? Já osobně vidím, že lékařsko-biologické důvody tohoto zákazu neexistují, — shrnul Vladimír.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář