Jdi na obsah Jdi na menu
 


Práce s meridiány.

9. 9. 2011

 

Práce s meridiány. Sušumna, čitriní, žeň-mo, «mikrokosmická dráha», střední meridián

 

Po osvojení všech výše uvedených cvičení bude vhodné uvést do náležitého stavu základní meridiány těla.

Celé lidské tělo, právě tak jako i těla zvířat a dokonce i rostlin, je prostoupeno množstvím kanálů, neviditelných normálním zrakem, které po organizmu rozvádějí energii různého stupně jemnosti. Tyto kanály byly objeveny a používaly se ve starověké čínské medicíně (terapie Zhen Tsyu ).

Meridiány se vyznačují — v porovnání s okolními tělesnými tkáněmi — zvýšenou elektrickou vodivostí (ale je třeba mít na paměti, že elektrický proud, i ten nejslabší, je pro ně nevhodný, a metody bodové elektrodiagnostiky a elektropunktury se mohou používat jenom ve výjimečných případech).

Meridiány mohou být viděny lidmi, kteří dosáhli rozšíření rozsahu svého vnímání prostřednictvím systémů tréninků, podobných těm našim.

V důsledku zánětlivých procesů v tělesných tkáních, znečisťujícího stravování nebo nepříznivých vnějších energetických vlivů mohou meridiány ztrácet svoji průchodnost. Pak mohou vznikat vleklá onemocnění těch orgánů, které ztratily adekvátní energetické zabezpečení. Taková onemocnění se obvykle nedají úplně vyléčit medikamentózně. Jako efektivní se v těchto případech ukazují metody jehloterapie a podobné léčebné techniky: laserové, vibrační a další působení prostřednictvím «biologicky aktivních bodů» na povrchu těla. Při tom dojde k obnově průchodnosti meridiánů vlivem energetických proudů, které jsou po nich posílány.

Ale daleko efektivnější je čistit si meridiány samostatně: s pomocí metod popisovaných v této knize.

Pohovoříme si teď o několika meridiánech, které mohou být úspěšně využívány v praktice psychické autoregulace.

Všechny čakry jsou spojeny několika mohutnými meridiány, procházejícími podle páteře, a také podél přední strany těla a jeho středem.

Podle páteře od múladháry k sahasráře prochází široký kanál, nazývaný sušumna (čínsky tu-mo nebo du-mo). Jedna z jeho funkcí spočívá v rozdělování energií, vytvářejících se z jídla, po čakrách. V hranicích sušumny, v její zadní části, se vyčleňuje značně užší kanál (v průměru kolem 2 cm) — vádžriní, kterým k ostatním čakrám přichází ze svádhisthány její energie — udána.

Třetím z páteřních kanálů je čitriní (Bráhmanádí) — táhne se vzadu za sušumnou. Začíná na zadní části sahasráry, prochází dolů pod týlní kostí, spouští se po zadní straně krku a dále — vzadu podél nejzazšího okraje páteře, souhlasně s trnovými výběžky obratlů a kůže.

Čitriní je obzvlášť důležitá struktura. Bude nám sloužit jako etalon (vzor) nejjemnějšího stavu. Podle něj budeme provádět nalaďování svojí emocionální sféry.

Podle «škály vodíků» G. I. Gurgžijeva [54], je stav čitriní ohodnocen jako H-3. To znamená úroveň jemnosti Svatého Ducha. Pokud se naučíme koncentrovat v čitriní, můžeme se přes tento kanál snadno «potápět» vědomím do eonů Svatého Ducha, přímo se kontaktovat, objímat se, a poté tam s Ním i splývat.

Právě tak se religiózní pravdy stávají z abstrakcí realitou.

Systém čaker je také propojen předním kanálem (žeň-mo). Tento kanál začíná na vrchním konci sušumny, pak obtáčí sahasráru z bočních stran dvěma větvemi, které se spojují v oblasti čela, poté se znovu rozděluje na několik kanálků, spouští se po obličeji a spojuje se poblíž višuddhy. Ještě jedna větev tohoto kanálu se spouští středem hlavy, prochází patrem k bradě a na krku se připojuje k ostatním větvím. Poté se kanál širokým pruhem spouští po přední straně těla, prochází stydkou kostí a míří ke kostrči.

Zvláštní pozornost budeme věnovat vrchní části kanálu, která spojuje do funkčního bloku čtyři čakry takzvaného «emočního centra» [54]: anáhatu, višuddhu, manipúru a ádžňu.

V tomto komplexu mají pochopitelně vedoucí úlohu anáhata a višuddha. Na manipúře je do určitého stupně závislá intenzívnost emocí, a prostřednictvím ádžni se konkrétně uskutečňuje součinnost s hypotalamo-hypofýzním komplexem, který hraje důležitou roli v koordinaci — prostřednictvím endokrinního systému — emocionálních a behavioristických reakcí celého organizmu.

Jenom ti, kteří mají rozvinutý přední kanál, a kteří ho také umějí používat, si vyzkoušeli opravdu vysoké kladné emoce ve vztahu k druhým lidem a k přírodě. Ale takových lidí je mimořádně málo: jsou to jednotlivci z tisíců. Ukázalo se, že je přední kanál velmi zřídka rozvinutý bez speciálních úsilí.

Systémy páteřních meridiánů a předního meridiánu se souhrnně nazývají, podle čínské tradice, «mikrokosmická dráha»10. Cirkulací po «mikrokosmické dráze» se realizuje jedna z etap přeměňování energií v organizmu. Jeho cílem je vytvoření a shromáždění v organizmu «zlatého elixíru» — tak ve starověké alchymii nazývali nejjemnější energii, získávanou cestou přeměn.

Vykonávání cvičení s «mikrokosmickou dráhou» přináší silný pozitivní emocionální efekt.

Systém čaker je propojen ještě jedním meridiánem — středním. Tento široký meridián spojuje rozvinuté čakry, přičemž prochází vertikálně středem celého těla. Formuje se zároveň s rozvíjením čaker: u lidí s nerozvinutými čakrami není patrný. Šířka kanálu přibližně odpovídá průměru čaker. I střední meridián je velmi důležitou energostrukturou organizmu.

 

* * *

 

Začneme sušumnou. Nejlépe ze všeho ji pročistíme obrazem velkého «kartáče» na mytí lahví. Kvůli tomu odejdeme od těla, vystoupíme z anáhaty dozadu, staneme se několikrát většími, než tělo, potom oběma rukama začneme «drhnout» sušumnu tím »kartáčem». Při tom je důležitý tento detail: musíme pročistit také i průchod ze sušumny do múladháry, ale on nemá pokračování na přímé linii dolů od páteře, ale dolů-dopředu.

A poté — střední meridián. Práci s ním je vhodné dělat na speciálních místech síly, napomáhajících výstupu vědomím níže pod tělo. Ale je pochopitelné, že před tímto okamžikem už musejí být vědomí praktikujících rozvinuta předchozími cvičeními do té míry, aby byla schopna odejít pod tělo, přičemž nesmějí ztrácet jemný stav.

Až vejdeme zespodu do středního meridiánu, musíme «omýt» jeho stěny, například obrazem mokrého hadru s mýdlovou pěnou nebo nějakými jinými podobnými technikami.

Potom je dost důležité očistit přepážku mezi sušumnou a předním meridiánem. Kvůli tomu musíme být současně v obou meridiánech, vstoupit do sušumny svrchu, a do středního meridiánu — zespodu. Pak se stává viditelnou přepážka mezi nimi a případné temné skvrny na ní. Odstranění těchto skvrn představuje další etapu vyléčení těla.

Když je pročištěn meridián sušumna, můžeme začít práci s «mikrokosmickou dráhou». Kvůli tomu vstoupíme zezadu do dvou spodních čaker, zvedáme jejich energii nahoru sušumnou, «přehazujeme» po meridiánech přes hlavu a spouštíme předním meridiánem nazpátek ke spodním čakrám. Cvičení opakujeme několikrát. Při tom se hrubé energie, konkrétně ty, které vyvolávaly nemoci, transformují na jemné v meridiánu žeň-mo.

Po prvních cvičeních s «mikrokosmickou dráhou» je nezbytně nutné provést hlubokou relaxaci v «šávásaně».

Jako další se můžeme naučit dělat úmyslné zkreslení trajektorie pohybu energií po «mikrokosmické dráze» — tak, aby jejich proud zasahoval nemocná místa (pokud ještě nějaká zůstala). To vede k jejich uzdravení.

Začínali jsme vracet energii po «orbitě» se zapojením meridiánu sušumny. Ale v následujícím je třeba se to samé naučit dělat i po čitriní a po energetickém «kokonu», který obklopuje tělo. Všechno to přinese nové etapy ozdravění organizmu a zjemnění vědomí. V naší praxi se všechno tohle snadno dělá na odpovídajících místech síly — na zónách, které mají zvlášť pozitivní energetický význam pro člověka. Začněte je hledat u sebe — je možné, že najdete.

 

Na závěr kapitoly podotýkám, že existují neopodstatněné metodiky čínského čchi-kung, přivezené do Evropy, ve kterých se pokoušejí pracovat s «mikrokosmickou dráhou» bez předběžného propracování čaker a meridiánů. V těchto případech se veškerá práce uskutečňuje jenom na úrovni obrazových představ. Očišťujících, léčebných a zjemňujících účinků se při tom nedosahuje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář