«Mrožování» (zimní plavání)
«Mrožování» (zimní plavání)
Jednou z výborných metod nejen otužování (v obecně přijatém smyslu), ale i zvýšení energetické mohutnosti organizmu je «mrožování», což je koupání v ledové vodě.
Bylo zjištěno, že se při «mrožování» snižuje četnost nemocí z prochlazení šedesátkrát (!), a ostatních nemocí třicetkrát. «Mrožování» jako léčebná technika léčí mnoho onemocnění včetně radikulitidy, hypertenze, hypotenze, tuberkulózy plic, cukrovky, chronických žaludečně-střevních onemocnění, zánětlivých stavů pohlavních orgánů, poruch menstruačního cyklu, kožních onemocnění atp. [23,29].
Začínat s koupáním ve studené vodě není nezbytně nutné už od podzimu, jak se mnozí domnívají: můžeme s tím začít třeba v těch nejsilnějších mrazech. Ale před započetím je potřebné si osvojit předložené techniky psychické autoregulace. V takovém případě bude «mrožování» napomáhat upevnění dovednosti pobytu v nejjemnějších psychických stavech.
Při tom se vysvlečení na mraze a následné ponoření do ledové vody stává nejen aktem vůle, ale i sledovaným, řízeným experimentem na sobě v udržování nejjemnějších stavů ve výslovně nepříznivých vnějších podmínkách. Je vhodné se přitom neztotožňovat s pocity těla a jenom je pozorovat z hlubiny jemných úrovní okolního prostoru.
Při «úderu chladu» odpovídá organizmus energetickým stresem, který může být doprovázen pozitivním nebo negativním emocionálním zabarvením — v závislosti na počátečním naladění a na schopnosti psychické autoregulace. Energetický systém organizmu prudce zvyšuje svoji aktivitu. Rozbíhá se intenzívní vytváření tepla. Psychické naladění a neztotožňování se s pocity těla nám umožní nepociťovat chlad ve vzduchu a ve vodě dokonce při silném mrazu. Po ukončení pobytu v ledové vodě chlad na nějaký čas také nepociťujeme, a při slabém mrazu dokonce začínáme pociťovat teplo v důsledku toho, že organizmus pokračuje ve výrobě velkého množství tepla. Ale za 10 — 20 minut dochází k vyčerpání zásob organizmu a objevuje se zimnice a třesavka. Po delším tréninku se intenzita takových projevů snižuje. V těchto situacích se můžeme zahřívat aktivním pohybem na teplém místě u ohně. Takovéto stresy a pustošení energetického systému organizmu ho trénují, zvyšují jeho pohyblivost a růst energetické kapacity.
Koupat se musíme nutně i s hlavou. Když vejdeme do vody, musíme se najednou celí potopit, po vynoření počkat až se uklidní dýchání, potom znovu ponořit hlavu se zadržením dechu. Právě v tu chvíli je možné pozorovat, jak z těla vylétávají shluky temných energií, což vede k vyléčení.
Jedním z nejvýznamnějších popularizátorů otužování chladem byl v naší zemi (Rusku) Porfirij Kornějevič Ivanov, který příkladem vlastního života ukázal možnost harmonického splynutí s přírodou ve všech jejích projevech. Dokonce i v těch nejsilnějších mrazech chodil jenom v trenýrkách a bosý, mnohokrát denně se v zimě koupal v přírodních vodních nádržích nebo se poléval vodou ze studní, spal neoblečený ve sněhu.
I když je nepochybné, že koupání v ledové vodě je nejefektivnější ze všech otužovacích procedur, nemusí vás příliš rozlaďovat, pokud k tomu v blízkosti vašeho bydliště není vhodná vodní nádrž. Můžete například běhat bosí po sněhu, a, pokud to bude možné, svlečení na sněhu si i poležet. A konečně, můžete si poležet i ve vaně se studenou vodou.
Ale je třeba počítat s tím, že voda s vyšší teplotou než 8 stupňů Celsia už nevyvolává dostatečně výrazné spuštění energetických procesů, koupání v ní je méně efektivní a u netrénovaných může dokonce vyvolat nachlazení.
Chladové procedury můžeme vykonávat v době speciálních tréninků, nebo také abychom odstranili únavu a ve všech těch případech, kdy jsme vlivem různého druhu příčin ztratili vnitřní harmonii nebo přestali vidět v sobě světlo.
Všechny chladové procedury se musejí vykonávat pouze s nezbytným zapojením psychické autoregulace, a ne aktem vůle. Speciálně se pokoušet zesílit efekt prostřednictvím prudkých teplotních kontrastů je bezúčelné. Například, pokud se chceme polít studenou vodou z umyvadla nebo kbelíku, pak do něj zpočátku ponoříme ruce a pocítíme, jak se po nich zvedají proudy blažené svěžesti a radosti. Poté si umyjeme obličej a pocítíme, jak do něj vchází svěžest a radost. Vylijeme si několik hrstí vody na hlavu a představujeme si, že je to voda z jarní kaluže z roztátého sněhu na lukách, že je to — samo jaro. A tehdy se objeví nefalšované přání sjednotit se s tou vodou celým tělem!
Po skončení koupání nebo polévání pozorujeme energetické procesy v organizmu. A tam je možné uvidět vzplanutí ostrého bílého světla-ohně, který musíme rovnoměrně rozžehnout a rozprostřít po celém prostoru uvnitř těla. Tento oheň také léčí.
Na závěr této kapitoly je dobré poznamenat následující. Dokonce i bez předběžné výuky psychické autoregulace «mrožování» zachránilo spoustu lidí před těžkými nemocemi, považovanými za nevyléčitelné, včetně rakoviny. Je známo mnoho případů velmi rychlého vyléčení touto technikou, konkrétně respiračních chorob v akutním stádiu. Nadšenci «mrožování» už nashromáždili určité zkušenosti v léčení dětí, a proto by si tato otázka zasloužila seriózní všestranný výzkum.
Ale všelékem (lékem proti všem nemocem) není. Například při chronických onemocněních, které probíhají jen s nepatrně zvýšenou teplotou těla, nepřináší vždy kladný efekt. Jak je vidět, v takových případech už nemá organizmus energetické zásoby, které by mohly být aktivovány ponořením do ledové vody.
Takovým nemocným mohou spíše naopak pomoci hypertermické (vysokoteplotní) koupele [31].
Nepřípustné je také donucování k «mrožování», dokonce i v léčebných záměrech, jelikož právě psychická připravenost ve značné míře předurčuje jeho efektivitu.
Komentáře
Přehled komentářů
a beru vše co je zde. Detailnější popis léčby chladem takto v kostce jsem zatím nenašel. Doporučil bych všem návštěvníkům těchto stránek, aby si zagooglili na heslo Porfyrij Ivanov a trochu si prošli odkazy, ledacos je možno se ještě dozvědět.
S chutí jsem si početl
(Protiva, 2. 4. 2018 17:52)